Karácsony egyenlő „pénzügyi-detox”?

Finisbe érkeztünk, pár nap és itt a karácsony. Szerencsésebbek már mindent becsomagoltak, de sokaknál még rengeteg a tennivaló, és beszereznivaló. A tökéletességre való törekvés végül annyira lefáraszt, hogy az ünnepeket épp hogy túléljük, mind fizikailag, mind pénzügyileg.

Idén máshogy csináltam. Terveztem, készültem. Időterv is készült, de most a költségeket sem hagytam csak a decemberi (plusz a jövő januári-februári…) büdzsé terhére. Így nem ütöttem ki a költségvetésemet pár hónapra.

Gyűjtési időszak – felejtsük el a hitelkártyát

Hónapokkal ezelőtt megnyitottam a „karácsonyi borítékot”, és úgy jött össze a keret, hogy észre sem vettem. Itt két megközelítés is szóba jöhet:

  1. tudom, mennyit akarok költeni, és úgy határozom meg a havi összeget, ami a borítékba kerül. Ehhez persze előre meg kell terveznem, hogy kinek milyen értékben szeretnék vásárolni.
  2. minden hónapban ad hoc beleteszek annyit, amennyit nélkülözni tudok éppen. Így karácsony felé közeledve tudom csak megtervezni, kinek mi fér a fa alá.

Mindegy, melyiket választjuk, a lényeg, hogy az összejött keretet ne lépjük túl. Tudom, ez a legnehezebb, de egy kis pénzügyi fegyelem meghálálja magát. Nem beszélve arról, hogy tapasztalatom szerint az ajándékozott öröme nem nő egyenes arányban az ajándék értékével…

Tervezés a nyugalom záloga

Idén igyekeztem tudatosabban rákészülni az ünnepekre:

  1. Nem hagytam utolsó pillanatra a takarítást.
  2. Előbb elkezdtem a kézzel készített ajándékok gyártását. Így valóban örömmel készültek a kis meglepetések, nem nehezedett rám a nyomás, hogy még ennyi mindennel kell szöszölnöm.
  3. Hogy az impulzusvásárlást elkerüljem, az ajándékvásárlást időben elkezdtem. Sok mindennek az interneten jártam utána, így célirányosabban tudtam intézni a beszerzést.
  4. A „karácsonyi boríték” megnyitásával nem kell lavíroznom a decemberi büdzsével.
  5. + 1 ötlet, ami a költségeket segít optimalizálni: a menüterv. Senki nem tudja a karácsonyi időszakra kétszer akkorára növelni a gyomrát, pont annyi fér bele, mint az év többi részében. Tehát ne essünk itt se túlzásokba, tervezéssel itt is elkerülhető, hogy az étel (lelki szemeim előtt mindenféle színű bankó) jobb esetben a kutya táljában, rosszabb esetben a szemétben landoljon.

Legjobb barátom az excel

A fentiek végül egy excel táblában testesültek meg: kinek – mit – honnan – mennyiért, plusz egy időterv. El sem tudom mondani, mennyivel egyszerűbb és lazább így minden. Csak ajánlani tudom, ha idén már nem is, de jövőre mindenki kezdjen el időben előre gondolkodni.

Vajon másnak is feltűnik a párhuzam a fenti pontok és az élet más területei között? Például ha behelyettesítjük a karácsonyt a nyugdíjjal vagy a gyermek taníttatásával? Nem lenne-e nyugodtabb az élet, ha más területeken, akár hosszabb távra is megterveznénk pénzügyeinket?

Ezzel a gondolattal szeretnék munkatársaimmal egyetemben mindenkinek nyugodt, békés karácsonyt és nagyon boldog, tervekkel teli új évet kívánni!

Szerző: | 2017-12-19T13:13:36+01:00 2017. december 19.|Egyéb|

A szerzőről:

Hiszem, hogy a valódi pénzügyi tervezés értéket jelent az ügyfeleknek, ezért elkötelezetten dolgozom azért, hogy minél többen megismerhessék ezt a szakmát.