Hogyan találjak egy jó pénzügyi tervezőt?

Mindenkinek vannak pénzügyei. Kinek kisebbek, kinek nagyobbak, kinek egyszerűbbek, kinek bonyolultabbak. Nem csak ebben különbözünk: van, aki szereti saját kezében tartani a dolgokat, mindennek tüzetesen utánajárni, mindent egymaga megoldani, mert az a biztos. Amolyan DIY (Do-it-yourself) típus.  És vannak olyanok, akiknek még ha kedve lenne is ezzel foglalkozni, ideje abszolút nincs, vagy egyáltalán kedve sincs, nem beszélve a hozzáértésről.  Pedig bizonyos helyzetekben egyáltalán nem mindegy, hogy kezeljük a pénzügyeinket.

Minek nekem pénzügyi tervező?

Lássuk csak, melyek azok az élethelyzetek, amikor én biztosan szakemberhez fordulnék:

  1. Nagyobb vagyont örököltem: és nem a bankszámlán akarom tartani a pénzt, mert hallottam valamit a diverzifikáció fontosságáról, meg hozamokról, stb.
  2. Új vállalkozásba kezdek: de a céges pénzügyek, adózás aztán tényleg nem piskóta téma. Biztosan nem ugranék bele, amíg egy szakértővel át nem beszéltem a lehetőségeket.
  3. Gyarapodik a család: egy új jövevény fenekestül forgatja fel a párok életét, kisgyerekes anyukaként higgyék el nekem, nagyon nagy segítség, ha valaki helyettem átnézi az ajánlatokat, és intézi az ügyeket! Nem beszélve a pénzügyi tervről, ami megnyugvást ad gyermkem jövőjét illetően.
  4. Nagyobb beruházást tervezek: itt a legáltalánosabbra gondolok, házvásárlás. Egy szakember segíteni tud abban, hogy a vásárlásig hol parkoltassam a pénzem, majd a vásárlás után hogy tudok a legjobban kijönni a felvett hitelből.
  5. Nyerek a lottón: tudom, első gondolata mindenkinek az, mire költené. Nekem is. De a második az, hogy hogy tudnám az egész életemet – ha elég sokat nyertem, akkor a gyerekeim, unokáim életét – bebiztosítani ezzel a nyereménnyel.

Ezek azok az esetek, amelyek hirtelen eszembe jutnak, és talán a legáltalánosabbak is. Ezen felül egy tanácsadó segíthet akkor is, ha

  • elvesztem a saját pénzügyeimben, már nem látom át, mim van, egyáltalán minek van ilyen vagy olyan termékem, megoldásom
  • egyszerűen nem akarok ezzel magam foglalkozni, hanem inkább profira bízom a pénzügyeimet
  • van egy jó kis pénzügyi tervem, amit magam készítettem és menedzselek, de jól jönne egy „másodvélemény”.

Mert egyszerűen nem csak véletlenből és az értékesítők kepésségeitől függően szeretném a termékeket megvásárolni, hanem egy szakembert, partnert szeretnék az oldalamon tudni.

Mi a különbség a pénzügyi tanácsadó és a pénzügyi tervező között?

Alapjában véve nincs törvényileg meghatározva egyik fogalom sem. Az egyik megközelítés: tanácsadó, aki a termékek közvetítését végzi, tervező, aki az ügyfél pénzügyeinek teljeskörű felmérését követően koncepciót dolgoz ki a financiális rések betömésére az ügyfél céljai, igényei mentén.  Persze a tervező is értékesíthet terméket, olyat, ami beleillik a koncepcióba. Nem olyat, amiért jó jutalékot kap. Tehát nem mindegy, kit választunk. (Megjegyzem, lehet, hogy valaki pénzügyi tanácsadónak hívja magát, mégis a tervező munkáját csinálja, de ez azért van, mert mint említettem, nincs konkrét meghatározás, az egyszerűség kedvéért én így különböztetem meg őket.)

Felvételi interjún: mire figyeljünk, amikor először beszélünk egy pénzügyi szakemberrel?

Amikor leülünk egy potenciális pénzügyi tervezővel, minden esetben győződjünk meg arról, hogy szerepel a megfelelő hatóságok regiszterében, bizonyosodjunk meg arról, hogy rendelkezik a megfelelő kvalitásokkal. Mindenképp tisztázzuk, hogy teljes körű pénzügyi tervezést készít-e, vagy „csak” befektetési/biztosítási tanácsot ad? Mérjük fel, hogy tud abban segíteni, hogy elérjem a pénzügyi céljaimat. Mindenképpen javasolt arra is kitérni, hogy mi történik a pénzügyeimmel, ha valami történik vele?

Az interjú alatt javasolt az alábbi témákra is kitérni:

  • Meddig terjed a szolgáltatása?
  • Mi a tipikus ügyfélköre?
  • Hogy néz ki a befektetési filozófiája?

Mikor kell behúzni a vészféket? Ha az alábbiak közül csak egyet is észlel, köszönje meg a beszélgetést és folytassa tovább a keresést jó pénzügyi tervező után:

  • Ha a piaci átlagnál jóval magasabb hozamokkal kecsegtet, anélkül hogy a valódi kockázatok vagy hozamok okát megnevezné
  • Úgy ajánl terméket, hogy nincs tisztában az Ön pénzügyi helyzetével….mert „ez a legjobb….”
  • Ha úgy érzi, „nyomul”, tukmál

Ha egy jó tervezővel beszélget, akkor az az érzése, hogy valóban érdeklődik Ön iránt, érdekli az Ön helyzete, sokat kérdez és figyel arra, amit mond: mik az elképzelései, milyen tapasztalatai vannak. Nyitott az Ön koncepciója iránt, nem saját magát tolja előtérbe.
Összességében ijesztő lehet az ilyen szintű pénzügyi – és sokszor magánéleti – kitárulkozás, de vannak bizonyos esetek, amikor mindenképpen megéri szakemberrel együtt dolgozni. És a mai piacon vannak ilyen jó szakemberek.

A szerzőről:

Hiszem, hogy a valódi pénzügyi tervezés értéket jelent az ügyfeleknek, ezért elkötelezetten dolgozom azért, hogy minél többen megismerhessék ezt a szakmát.