• Baba érkezik

13 pénzügyi vonatkozású tennivaló a gyermek érkezése előtt

Egy gyermek érkezésére való felkészülés nem a cuki kis ruhák vásárlásából és az ultrahangképek nézegetéséből áll. Az alábbiakban összeszedem, mik azok a pontok, amikre érdemes felkészülni a baba érkezésétől egészen 1 éves koráig, többek között:

  • Orvosi költségek becslése
  • Munkából való kilépés megtervezése
  • Költségvetés az újszülöttnek

A szülői teendők között van néhány, amit legjobban majd „élesben” lehet elsajátítani, mint például a pelenkacsere. De a teendő lista hosszú, így okos döntés, ha mindenre előre felkészülünk, amire csak lehet.

Szülés előtti tervezés

  1. Mit fedez a társadalombiztosítás. Várandósnak lenni nem olcsó mulatság, ezért érdemes végigvenni, hogy mit fedez a társadalombiztosítás a különböző vizsgálatok és gyógyszerek közül, és mit nem.
  2. Otthon a babával. Mennyi időre esik ki a munkából? Ez idő alatt honnan, mennyi pénzre jogosult? Jó ezekkel képbe kerülni, mert komoly hatással lehet a havi büdzsére.
  3. Tervezze meg a baba előtti büdzsét. Fel kell mérnie, hogy a következő hónapokban milyen kiadásokkal jár a babavárás. Azt hiszem, abban egyetértünk, hogy egy babára – főleg ha első gyermek – a földkerekség minden pénzét el lehetne költeni. Ezért azt javaslom, húzzunk egy határt a valóban szükséges és opcionális dolgok közé, majd mindkettőhöz rendeljünk hozzá ésszerű költségkeretet. Így kontroll alatt tudjuk tartani költségeinket.
  4. Tervezze meg a baba utáni büdzsét. A rendszeres költségek, mint a pelenka, étkezés, évekre megváltoztatják a családi kassza kiadási oldalát. Számoljon már most ezekkel, hogy ne érjék Önt felkészületlenül.
  5. Válasszon egy gyermekorvost a biztosítási hálózatán belül. Az első orvosi látogatás már a baba életének első hetében megtörténik, ezért orvost kell választani. Beszéljen barátaival és családtagjaival, hogy ajánlásokat kapjon, hívja a helyi klinikákat. A megfelelő orvos keresésénél ne felejtse el duplán ellenőrizni, hogy ő a biztosítási hálózatán belül működik-e.
  6. Vésztartalék felhalmozása vagy ellenőrzése. Ha még nincs ilyen „rosszabb napokra” félretett pénze, akkor most van itt az idő, hogy felkészüljön néhány vészhelyzetre. Javasolt legalább 3-6 havi kiadásnak megfelelő tartalékot képezni a váratlan kiadásokra.

Amíg a kórházban van

A kórházban töltött idő alatt bizonyára a legfontosabb dolog az egészséges kisbabája lesz, de van még 1-2 dolog, amivel foglalkozni kell majd.

  1. Igényeljen születési anyakönyvi kivonatot és társadalombiztosítási kártyát. A kórházi személyzetnek biztosítania kell a szükséges papírmunkát, hogy megkapja gyermeke társadalombiztosítási számát és születési anyakönyvi kivonatát. Ha a baba intézeten kívül születik, az alábbi kormányrendelet segít az eligazodásban.

Az első 30 nap

  1. Adja a gyermekét az egészség-/balesetbiztosításához. Nézze meg, milyen lehetőségei vannak arra, hogy gyermekét bevonja a meglévő biztosításába. Vannak olyan termékek, ahol a gyermek születése után csak egy hónap áll rendelkezésre ennek bejelentésére.

Az első hónap után

A következő években szülő lesz, ezért a jövőre való felkészülés kulcsfontosságú. A hagyaték a gyermekről való gondoskodás tetemes részét képezi, de nem ez az egyetlen fontos feladat:

  1. Kedvezményezettek áttekintése. Feltéve, hogy van életbiztosítása, valószínűleg szeretné gyermekét kedvezményezettként megjelölni. Mielőtt megtenné, járja körbe azonban a témát, hogy adott esetben mikor és milyen formában jut majd gyermeke pénzhez.
  2. Rokkantság biztosítása. Valószínűleg nagyobb szüksége van most már arra, hogy rokkantság esetén a családi kassza ne roppanjon össze. Bizonyosodjon meg róla, hogy ez a lehetőség is megfelelően le van fedezve: több havi megélhetési költség a lábadozáshoz, esetleges átépítési költségek, stb.
  3. Végakarat megírása, módosítása. Tragédiák történnek, nem ördögtől való felkészülni erre is. Bizonyára szeretne gondoskodni gyermekéről akkor is, ha egy vagy mindkét szülő eltávozik. Nevezzen meg gyámot. Végrendelete csupán egy része a hagyatéktervezésnek, de ez egy jó kiindulópont.
  4. Folytassa nyugdíj-előtakarékossági programját. Amikor gyermek érkezik a családba, hajlamosak vagyunk saját céljainkról és hosszú távú terveinkről megfeledkezni. Ne függessze fel nyugdíjprogramját, így gyermekének nem kell majd a szüleiről pénzügyileg gondoskodnia a jövőben.
  5. Megtakarítás a képzésre. A felsőoktatás drága, de sokkal menedzselhetőbb, ha korán elkezdünk rá félretenni.
Szeretnék mindent megtenni a gyermekemért, beszélni akarok a jövőjéről egy szakemberrel!
Szerző: | 2017-07-25T10:26:36+02:00 2017. július 20.|Gyermek előtakarékosság|

A szerzőről:

Hiszem, hogy a valódi pénzügyi tervezés értéket jelent az ügyfeleknek, ezért elkötelezetten dolgozom azért, hogy minél többen megismerhessék ezt a szakmát.